Първите две години след засаждане са най-важните за поливане и подхранване на растенията. Това е времето, в което растението изгражда кореновата си система и оформя основната структура на клоните си. Ако в този период полагате добри грижи, ще бъдете възнаградени в бъдеще с здрави, добре оформени дървета и храсти, които са устойчиви на болести.
След като засадите растението премахвайте всички плевели, които прорастват в близост до него, може да използвате и мулч, за да предотвратите появата им. Мулчът също така ще намали нуждата от поливане, защото ще задържа част от водата в почвата. Поливайте растението, когато времето е сухо. Поливането също има технология: недейте само да намокряте почвата, поливайте обилно. Лекото поливане причинява по-големи вреди, от недостатъчното поливане, защото то стимулира растението да развива коренова система в близост до повърхността, тъй като там може да намери влага, а в дълбочина почвата е суха. Целта е да помагате на корените да се развиват в дълбочина, защото след пълното им оформяне растението ще може само да си набавя нужната влага от дълбоката почва.
Ако корените му са близо до повърхността ще бъдете принудени да го поливате често винаги, защото почвата до повърхността изсъхва най-бързо.
Интензитета на поливане зависи от типа почва: песъчливата почва абсорбира водата бързо, но също така и бързо изсъхва, по-глинестата почва поема по-бавно водата, но също така изсъхва по-бавно. Водата се изпарява от почвата по-бързо в топли и ветровити дни, отколкото в по-студено време. Затова поливането в най-голямата жега е безсмислено, защото голямата част от водата ще се изпари, за предпочитане е да се полива рано сутрин и вечер. Внимавайте и със струята вода, когато поливате, за да не е по-бърза отколкото почвата може да поема.
Мулчирането с компост или тор подхранва растенията и предпазва почвата около тях, за да не се изпарява водата. В началото на сезона е добре да използвате и друго подхранващо средство – изкуствен тор. Той обаче не може да замести естествения хумус, от който зависи постоянното здраве на почвата. За това са необходими естествени материали. За щастие, дърветата и храстите, ако са листопадни сами си доставят такива – листата. Ако оставите част от тях върху почвата през зимата, това ще бъде единствения случай в природата, когато мързелът ще бъде възнаградена напролет. Все пак внимавайте, защото ако листата са прекалено много, те няма да изгният и ще образуват прекалено плътен слой върху почвата, а това не е хубаво.
Мулчът обаче подхранва само горният слой на почвата, а е необходимо да се достигне до корените на растението. Затова, когато подхранвате с изкуствен тор, направете дупки в кръг около растението на около 1 м от корените. Те трябва да са широки около 5 см и дълбоки около 20 см. Сложете тор в тях, покрийте я и ги полейте. Така подхранващият материал ще достигне със сигурност и до корените на вашето растение.